Jak se neztratit ve fakturách z Facebooku

Občas dostávám dotaz, jak si udržet pořádek ve fakturách na Facebooku. Nejčastěji mají lidé problém vůbec rozlišit, za kterého klienta platí, a když se k tomu dokáží probádat, tak zase neví, jak faktury rychle spočítat. Řešení je jednoduché.

Článek je již zastaralý a problémy, které popisuje, je možné řešit sofistikovaněji (10.01.2017).

Úplně nejladnějším řešením je nechat vše platit z kreditky klienta a pouze mít na FB práva k jeho business účtu. Pak jsou peníze na něm a jemu stačí vědět, že zaplatil Facebooku.

To ale není vždy možné. Jsou společnosti, které například smí odebírat služby jen od partnerů, se kterými mají smlouvu. To je v případě FB na velmi dlouhé lokte, pokud to je vůbec možné. Úplně nejčastěji je překážkou obyčejná neochota pouštět se do nastavování čehokoli internetového na straně klienta. A tak se platby nechávají na agenturách.

Pokud pak nemáte vytvořený vlastní systém pojmenovávání reklam a máte více klientů, stane se z vašich faktur změť čísel a částí vět z promovaných příspěvků.

Billing nástroj vám sice umožní rozkliknout si průběžné měsíční faktury (většinou bývají tři) a nahlédnout, jakou máte na různých FB stránkách útratu, a sám vám náklady přehledně oddělí od sebe. Problém je ale v tom, že čísla nesedí s pohyby na účtu. Nástroj totiž ukazuje plánovaný náklad, ne aktuálně utracené peníze (sčítá finanční limity kampaní) a nezahrnuje příspěvky z minulých období (které ještě mohou dojíždět) a případné vratky na účet. Jak to řešit?

jak-se-neztratit-ve-fakturach-facebooku-billing
Mezifaktury můžete rozkliknout linkem pod Transaction ID, ale čísla pod nimi nejsou vždy přesná.

Dejte věcem řád

Pojmenovávání kampaní je zcela zásadní. Vytvořte si názvosloví, které budete odteď dodržovat při vytváření jakékoli kampaně. Např.:

  • ROK-MESIC-DEN-KLIENT-NAZEVKAMPANE

Název se do faktury zapisuje na úrovni kampaně a pro přehlednost to tedy stačí, ale doporučuji pattern pro názvy rozšířit ještě o popis cílení pro jednotlivé sety. Např.:

  • ROK-MESIC-DEN-KLIENT-NAZEVKAMPANE-MATKY-S-DETMI

Tím ulehčíte práci jiným lidem, kteří se budou chtít na kampaň podívat, a hlavně sami budete mít lepší přehled o efektivitě cílení na jednotlivých sestavách.

Pattern si můžete upravit jak chcete. Mně se třeba osvědčilo přidávat do názvu ještě informaci o tom, jestli se jedná o běžnou maintenance podporu příspěvků nebo součást větší kampaně.

Pokud to budete dodržovat, budete mít faktury, které dávají smysl.

Vyměňte kalkulačku za Excel

Při počítání nákladů pracujte s měsíční fakturou, kde jsou pouze částky, které si FB už strhnul nebo si na ně poslal request (takže pokud faktura nesedí, tak do dvou dnů sedět bude). PDFko dejte účetní, a vy pracujte s CSV souborem. Ten bez problémů otevřete v Excelu nebo třeba v Google drive, s problémy v Open Office a možná v Numbers.

jak-se-neztratit-ve-fakturach-facebooku-download
Download all invoices > Invoice as summary > CSV

Nejdřív se zbavte balastu. V tabulce potřebujete mít pouze název kampaně a utracené částky. Položky jako je měna smažete najednou přes hromadné vyhledávání (CTRL + F > vyhledat Kč > nahrazovací výraz nechte prázdný).

jak-se-neztratit-ve-fakturach-facebooku-CTRLF

Pak označte všechny zbylé buňky a vytvořte filtr. Srovnejte buňky podle názvu. Tím získáte seznam všech útrat srovnaný přehledně pod sebou po klientech.

jak-se-neztratit-ve-fakturach-facebooku-edit
Data > Vybrat buňky > Filter > Sort A to Z

Teď už stačí jen pomocí SUMy klienty sečíst.

jak-se-neztratit-ve-fakturach-facebooku-sum

Tím máte na halíř přesně spočítané mediální náklady na klienta. S trochou praxe vám celý proces nezabere víc než deset minut.