Menu Home

Učte se!

Jak být dobrý v reklamě na sociálních médiích? Petr Andrýsek na tuto otázku odpověděl ve videu Mladého podnikatele skvěle: “Učte se!” Rád bych připojil svůj názor a podíval se na věc z trochu jiného úhlu.

Kliknutím na obrázek přejdete do videa na mladypodnikatel.cz

Potřeba učit se neexistuje jen v online reklamě, ale všude, kde dochází k rychlému vývoji. Po objevení Ameriky to mohla být třeba kartografie, dneska jsou to typicky obory spojené s informačními technologiemi.

Rozvoj je tím rychlejší, čím pokročilejší je společnost. Tedy ve srovnání třeba se středověkem je dnešní potřeba učit se nové věci naprosto enormní. Dalším faktorem je to, že každý segment prochází určitými fázemi, kdy roste rychleji nebo pomaleji.

Pokud pracujete s Facebookem, víte, že množství inovací je v současnosti nejrychlejší za dobu jeho existence, a že nových funkcí a formátů přibývá opravdu velké množství. Tedy, pokud dnes děláte online reklamu a zaměřujete se na sociální média, jste ve velmi rychlé době a navíc se pohybujete ve velmi rychlém a inovativním segmentu.

Reklama na Facebooku před nějakými třemi lety fungovala v podstatě hlavně na principu core targetingu. Několik demografických paramatrů (věk, pohlaví, bydliště) jste zkombinovali s tím, co na sebe lidé práskli – například, že mají rádi auta a hezké holky. A z toho jste vytvořili publikum, kterému jste pak zobrazovali některý z malého množství reklamních formátů, které byly k dispozici.

Dnes jsou metody cílení mnohem sofistikovanější. Více pracujete s pixely (které sbírají data) a sledujete chování uživatele. Většinou říkáte Facebooku něco jako “porovnej svoje data s mými a vytvoř mi publikum nových lidí, kteří jsou velmi podobní mým zákazníkům, kteří u mě nakupují alespoň dvakrát týdně.” K tomu máte na výběr slušný výběr formátů optimalizovaných pro různá zařízení.

To už není inovace. To je nový koncept. Pokud se někdo zasekl v “době předpixelové” a rozhodne se posunout dál, budou pro něj principy té práce tak odlišné, že bude pocitově defacto začínat od začátku s úplně novou platformou.

Reálně ale potřebujete takových technologií ovládat a sledovat několik, umět je vhodně kombinovat mezi sebou, a analyzovat výsledky v nějakém nezávislém nástroji nad nimi. A mezitím se na vás valí automatizace a strojové učení – komerčních řešení už je na trhu několik.

Dle mého názoru odpověď není, že pokud se budete učit, budete dobří. Když se nebudete učit, možná nebudete dělat nic.

Dodatek: O zrychlujícím tempu vývoje, mimo jiného, skvěle píše Tim Urban v článku o vývoji umělé inteligence Artificial Intelligence Revolution. Autor perfektně pracuje s příklady, a je to čtivé i když vás umělá inteligence vůbec nezajímá (testováno na lidech).

Categories: Blog

Tagged as:

Jakub Jandík

Specialista na výkonnostní online marketing

2 replies

  1. Hodilo by se dát i článek o tom, kde se vzděláváš ty. Weby, knížky, časopisy, inspirace apod. To se hodí vždycky :)

    1. Zdravím, Marie. Moje filosofie tě možná trochu zarazí :-). Důležité je v první řadě

      1) vědět o všech novinkách
      2) co nejdříve se s nimi naučit a otestovat je

      Zásadní je vyvíjet aktivitu sám a mít testovací budget. Děláme split testingy všude, kde nám to dává smysl, testujeme různé softy. Pro kontrolu čtu newsfeed.cz, případně se o novinkách dozvídám od lidí z ROI Hunteru nebo přímo od Facebooku. Můj pohled je ten, že když o něčem musím číst články, tak mi ujel vlak.

      Jinak uznávám spíš hluboké učení – vzít si týden volno, zavřít se někde na chatě, a intenzivně se něco učit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.