Menu Home

Jak vychovat FB specialistu

„Marketingové agentury jsou novým finančním poradenstvím,“ píše posměšně v blogu Michal Blažek. Naráží i na specialisty, kteří pod sebou mají velké projekty, ale v profesních skupinách se vyptávají na úplné základy.

Nebudu ve svém článku komentovat agentury. Nicméně, také se v praxi se často setkávám s lidmi, od kterých bych očekával podstatně větší znalost problematiky, když vezmu v úvahu komplexnost projektů (a výši budgetů), které mají na starosti. Na druhé straně ale vidím, že jsou to lidé, kteří o svých mezerách vědí, a na jejich zaplnění pracují. To, že jsou na pozici, na kterou nemají znalosti, je dané spíše situací na trhu.

A vidím to u klientů v Čechách i v zahraničí. Uvědomují si, že potřebují zkušeného člověka, ale PPC a analytics senioři většinou práci nehledají – nabídek mají fůru – a když ano, hledají nějakou zajímavou challenge. Klient proto radši sníží nároky a přijme někoho, kdo tomu alespoň trochu rozumí, a doufá, že se ten člověk vyvine.

Jenže často neví, jak na to. Problém dneška vidím v tom, jak zajistit rozvoj lidí, navíc v tak dynamickém prostředí, jako je online reklama (na Facebooku). Jako nejefektivnější metody se mi zdají tyto:

Blueprinty jsou must read

Blueprinty jsou návody, jak pracovat s Facebookem, a jak řešit běžné problémy. Jsou poměrně přehledně členěné a nejsou vůbec špatně udělané! Kdo si je přečte, nebude už potřebovat skupinu Staráme se o marketing a sociálno.

Se vší úctou ke komunitě, většina problémů, které se tam řeší, spadá do core competencies, a odpovědi najdete už v začátečnických kurzech.

Vyžadujte certifikáty

Tlačte na to, aby si vaši specialisté udělali certifikáty a proplaťte jim je, jakmile úspěšně složí zkoušky. Mnoho lidí o nich a o papírových expertech sice mluví pohrdavě, ale nenechte se vykolejit. Jistě, jen certifikáty z nikoho experta neudělají, k jejich splnění je ale nutné ovládnout postupy, se kterými se dají dělat poměrně pokročilé věci.

Podporujte vzdělávací programy

Najděte si programy, kde vám bude k dispozici profesionál, ideálně s přesahem za hranice Facebooku, který vám věnuje čas i po skončení hodiny. Zkuste trochu hledat, výběr je poměrně široký.

Pro rozsáhlejší byznys je skvělý ROI Hunter, kde se vám věnují lidé s mezinárodními zkušenostmi, a naučí vás pracovat s featurami, které na Facebooku ještě nejsou. Získáte tak konkurenční výhodu.

Dejte lidem prostor na hraní

Nejdůležitější vlastností je schopnost samostatně se učit a nové znalosti aplikovat v praxi. Nespoléhejte tedy jen na školení a vytvořte podmínky pro to, aby se lidé mohli rozvíjet sami – některé věci totiž nestačí jen načíst nebo naposlouchat. Vytvořte budget na testování novinek a neotřelých postupů.

Máte lepší metody? Podělte se o ně v komentářích.

Categories: Blog

Tagged as:

Jakub Jandík

Specialista na výkonnostní online marketing

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.