Menu Home

Nástroje pro SOM analýzu: ano nebo ne?

Zná to asi každý, kdo si někdy koupil nějaký social media tool. Najednou začnete pracovat o 28 % efektivněji, šetříte až polovinu nákladů a analýzy tvoříte jedním kliknutím. Teoreticky.

Prakticky je to spíš tak, že dostanete spoustu funkcí, které nepotřebujete, a analytiku, kterou si můžete udělat sami líp z exportů. Jsou ale i funkce, které jsou užitečné velmi, a se kterými si sami neporadíte. Přidávám pár tipů na nástroje, které se mi osvědčily, a které pro vás mohou být zajímavé, pokud je vaším cílem výkon a analýza.

Vycházím při tom ze znalosti nástrojů, se kterými pracuji často:

Nebo jsem je testoval:

CO BEZ NÁSTROJE NEUDĚLÁTE

  • Komparativní analýzu
    K tomu, abyste si udělali komparativní analýzu bez použití softwaru, nepotřebujete nic jiného než vůli, čas, několik otroků a masivní bič. Pokud to nemáte, musíte mít crawler, který proleze vybrané facebookové stránky a spočítá, kolik engagementu různého typu měly, jaký typ příspěvků publikovaly a kdy, jak se contentu daří, jakou mají response rate, poznáte z toho, co page promuje (nebo co je extrémně úspěšné) a několik dalších věcí, které byste jinak museli zdlouhavě počítat ručně. Zvažte ale, jak často budete podobné analýzy potřebovat, a jestli je potřebujete opravdu přesné. To, že někdo spravuje page skvěle (nebo špatně), poznáte i bez přesných dat. Poměrně komplexními nástroji, které tohle umí, jsou Zoomsphere nebo Social Bakers. Simply Measured zdarma poskytuje mnoho nástrojů, které umí dělat analýzy týden nazpět.

    nastroje-pro-som-analyzu-ano-ci-ne-simply-measured

  • Mentions monitoring
    Monitoring výstupů pro PR se dá opravdu dobře udělat jen v Newtonu. Nás ale zajímají zmínky o klientovi po celém širém internetu, od článků na webech a diskusích pod nimi, přes fóra a blogy, po Twitter, Youtube, Google+ nebo LinkedIn. Pravidelný monitoring mentions si ručně také neuděláte a Google Alerty najdou jen zlomek zmínek. Tento monitoring se hodí jako doplněk k PR monitoringu (změnil se po kampani sentiment?), umožňuje monitorovat trendy, názory lidí, dokážete díky němu najít influencery, problémy konkurence, a nové příležitosti na trhu. Dobře ho umí Zoomsphere a Social Insider. Zajímavě vypadá Monitora. Newton nabízí jen PTAT, kterou do něj dodává Zoomsphere.

CO BY SE VÁM MOHLO HODIT

  • Audience intersect
    Protnutí cílových skupin (zájmů) bylo něco, co dlouho chybělo. Facebook intersekce ale pilně dohání. V listopadu přidal pokročilejší možnosti cílení, ve kterých lze intersekce dělat výborně, a nedávno navíc přidal Audience Overlap, který vám umožní cílovou skupinu poměrně podrobně prozkoumat. Qwaya a AdEspresso ale v různé intenzitě stále umí ještě několik zajímavých věcí navíc.
  • Automatické UTM tagování
    Potěší, ale práci to zásadně nezrychlí.
  • Automatický split testing
    Podle předdefinovaných parametrů vytvoří automaticky až stovky variant reklamy a všechny otestuje. Zvažte ale, jak často a v jakém množství budete tuto funkci potřebovat.
  • Automatický bidding
    Můžete nástroji například říct, ať automaticky zvýší budget o 50 % u reklam, u kterých je ROI o 40 % vyšší, než je průměr ostatních. Raději si to hlídám sám, ale věřím, že při dobrém nastavení skutečně může razantně ovlivnit efektivitu práce.

    nastroje-pro-som-analyzu-ano-ci-ne-adespresso

CO VYPADÁ DOBŘE, ALE JE V TOM HÁČEK

  • Rychlé statistiky
    Většina nástrojů nabízí zhruba to samé, tedy hromadu statistik, které vám toho až tak moc neřeknou, pokud je neprotnete s jinými statistikami. Což v nich udělat většinou nejde. Jde to udělat v Excelu (a alternativách) a FB vám ve svých exportech (a v reporting toolu) nabídne naprosto nesrovnatelně větší množství dat ke zkoumání. Jen musíte přesně vědět, co chcete měřit, a umět vymyslet vlastní rovnici.
  • Vše na jednom místě
    Co-working appky vám opravdu umí usnadit život. Ale vše na jednom místě můžete mít i mimo social média nástroj, s kalendáři, pokročilými users právy, s možností schvalování práce a supervize. U reklam a příspěvků se to hodí. Problém při použití externího SOM nástroje ale může nastat třeba u jejich plánování. SOM tooly je často nechávají u sebe na serveru, což znamená, že pro ně nemůžete předpřipravit reklamní podporu. Problémem je často i black posting.

NEJSPOLEHLIVĚJŠÍ ŘEŠENÍ: VYMYSLETE TO SAMI

Každý externí nástroj vznikl proto, aby řešil nedostatky Facebooku. Nedá se proto žádný z nich nedoporučit. Pokud vás zajímá výkon a data, asi vás bude dost zajímat Qwaya. Pokud potřebujete poskytovat komplexnější servis, hodí se vám Social Bakers nebo Zoomsphere. Ale nepodařilo se mi najít žádný nástroj, který by uměl udělat dobrou analýzu.

nastroje-pro-som-analyzu-ano-ci-ne-bulb-line

Práce se sociálními médii prostě není snadná. Jsem přesvědčený, že vsadit na různé nástroje neznamená, že si jí zjednodušíte, ale že jí spíš uděláte hůř. Nejlepší výsledky získáte tak, že si data vyhodnotíte sami v tabulkovém editoru, a metriky si vymyslíte sami. FB vám dá k dispozici vše, co potřebujete.

P. S.: Mnoho nástrojů jsem nezmínil, protože je buď neznám, nebo jsem s nimi nepracoval. Velmi mě mrzí třeba to, že jsem se ještě nedostal k ROI Hunteru. Nezmínil jsem i několik zajímavých věcí, které můžete pro klienta dělat, a na které software opravdu potřebujete. Vynechávám online care, zajímají mě data. Primárně jsem se soustředil na Facebook.

Categories: Blog

Tagged as:

Jakub Jandík

Specialista na výkonnostní online marketing

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.